Bevallási nyilatkozatot az a magánszemély tehet, aki az adóévben kizárólag munkáltatótól származó jövedelmet szerzett és megfelel a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvényben meghatározott feltételeknek. E feltételek szerint:
- az adóévben kizárólag adóelőleget megállapító munkáltatótól szerzett belföldön adóköteles jövedelmet,
- tételes költségelszámolással költséget, költséghányadot – kivéve a 10 százalék költséghányadot – nem számol el, és az adóelőleg megállapítása során sem számolt el;
- a jövedelemből adóalap-kedvezményt, az adóból adókedvezményt nem érvényesít, és az adóelőleg megállapítása során sem érvényesített;
- az adójáról rendelkező önkéntes kölcsönös pénztári nyilatkozatot, nyugdíj-előtakarékossági nyilatkozatot, valamint nyugdíjbiztosítási nyilatkozatot nem ad;
- más okból nem köteles adóhatósági közreműködés nélküli bevallást benyújtani.
A bevallási nyilatkozatot választó magánszemély a munkáltatótól nem szerezhet kamatjövedelmet, osztalékból származó jövedelmet, árfolyamnyereségből származó jövedelmet, vállalkozásból kivont jövedelmet, ingatlan bérbeadásból származó jövedelmet, ha annak összege az egymillió forintot meghaladja, önkéntes kölcsönös biztosítópénztár által a magánszemély javára jóváírt támogatói adományt.
A bevallási nyilatkozat szempontjából nem minősül adóelőleget megállapító munkáltatónak az a társas vállalkozás, amellyel a magánszemély tagi jogviszonyban áll, és e jogviszonya alapján a magánszemély a társas vállalkozásnál díj ellenében személyes közreműködésre köteles.
Főszabály szerint a bevallási nyilatkozat választásáról a munkáltató felé kell nyilatkozni 2016. január 31-ig a 15M30. számú nyomtatványon1. A nyilatkozattétel időpontjában munkáltatóval nem rendelkező magánszemély a nyilatkozatot az állami adóhatóságnál, az erre a célra rendszeresített 15NY31 jelzésű nyomtatványon, elektronikus úton vagy papíralapon teheti meg szintén 2016. január 31-ig. A határidő jogvesztő, a nyilatkozat nem vonható vissza.
Ha a magánszemély egyidejűleg több munkáltatóval áll jogviszonyban, a nyilatkozatot az egyik, általa választott munkáltatójánál teheti meg. A bevallási nyilatkozat a jogkövetkezmények szempontjából adóbevallásnak minősül.
Ha a magánszemély nem volt jogosult a bevallási nyilatkozat megtételére és az adóhatóság a nyilvántartásában szereplő adatok alapján ezt a tényt megállapítja, a magánszemélyt az adó megállapítását megelőzően tájékoztatja, és felszólítja, hogy a 1553. számú bevallást kell benyújtania.
Azon magánszemélyek adóját, akik bevallási nyilatkozatot tettek, és bevallási kötelezettségüket más módon nem teljesítették, az állami adóhatóság az adóévet követő év május 20-ig állapítja meg a munkáltató 2015. évben benyújtott bevallásai alapján. Az adó megállapításáról az adóhatóság a magánszemélyt nem értesíti.
A munkáltató adatot szolgáltat azon magánszemélyekről, akik bevallási nyilatkozatot tettek. Az adatszolgáltatást a 1608. számú bevallásban 2016. február 12-ig kell teljesíteni az állami adóhatóság részére.